Endringer om eirkonstellasjoner i åpen gruppe
Fra 1.1.2018 er eierkonstellasjons-reglene for deltakelse i åpen gruppe innskjerpet. Under fisket må eier selv være høvedsmann om bord i fartøyet. Unntak fra dette kravet gjelder likevel dersom man er hindret pga tillitsverv i fiskeiorganisasjon eller offentlig verv, eir har født eller skal føde barn og er i fødselspermisjon eller er forhindret grunnet sykdom eller skade som vil kreve langvarig behandling.
Deltakerforskriften 2018, § 6 siste ledd lyder:
«Hvis eier av fartøy som deltar i åpen gruppe inngår i konstellasjon av eiere som eier annet fartøy, og eierandelen i eierkonstellasjonen er nødvendig for oppfyllelse av aktivitetskravet i deltakerloven § 6 annet ledd, kan ikke sistnevnte fartøy delta i åpen gruppe i samme fiskeri.»
Fiskeridirektoratet vil understreke at selskap som tidligere har fått tillatelse å delta i åpen gruppe etter torsk, hyse og sei, kongekrabbe eller andre åpne fiskerier, men som omfattes av denne nye bestemmelsen, ikke lenger kan delta i det åpne fiskeriet.
En slik situasjon har vi eksempelvis når selskapet tidligere har ervervet fartøy i åpen gruppe for å kunne fiske en ekstra kvote torsk, kongekrabbe eller blåkveite, typisk med følgende eierforhold:
- Fisker 1 (eier annet fartøy i lukket gruppe): 49 prosent
- Fisker 2 (eier annet fartøy i åpen gruppe): 49 prosent
- Ikke manntallsført person: 2 prosent
Fra 1.1.2018 kan selskapet da ikke lenger delta i åpen gruppe med fartøyet.
Endringene er i tråd med høringssvaret Norges Kystfiskarlag ga i forbindelse med deltakerforskriften for 2018: http://www.norgeskystfiskarlag.no/index.php/vare-standpunkt/horingsuttalelser/588-horingssvar-deltakerforskriften-2018
2018, deltakerforskriften, åpen gruppe, høvedsmann, leieskipper
- Opprettet .